הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר ט"ז שבט תשע"ח

ערוץ 2 בעקבותינו | מהכפר הערבי לחיל הים | סגירת מעגל מרגשת | ח"כים ערביים נגד התבוללות | 7 מצוות בני נוח, האמנם?

 

חטיבת החדשות של ערוץ 2 בעקבות סיפורו של ח' - שעלה כאן לראשונה לפני שבועיים

בניוזלטר הקודם (מס' 10) ששלחנו לכם בדיוק לפני שבועיים, הבאנו בקצרה את סיפורו של ח' שנולד לאם יהודיה ואב מוסלמי בשכונה ערבית בצפון ירושלים, חלם להפוך לשאהיד ובסופו של דבר חזר ליהדות, לאחר שגילה בגיל 16 שהוא יהודי.

 


הניוזלטר הזה הגיע גם לאנשי חברת החדשות של ע' 12 ו-13 (2) והם פנו אלינו וביקשו לראיין את ח'. בתחילה הוא סירב, כיוון שלא רצה להיחשף אך כשהבין שראיון עמו יכול לגרום לצעירים וצעירות בעלי סיפור דומה לחזור לחיק העם היהודי, יאות לעשות זאת.
אתמול הגיע ח' לאולפני חברת החדשות ב'נווה אילן' והתראיין בתכניתה של רינה מצליח 'שש עם', כשהוא מצולם מאחורי גבו וקולו מעוות. יחד עמו הגיע הרב יוא-זאב רובינסון המנהל מטעם יד לאחים את 'המחלקה להצלה מהתבוללות', שמלווה אותו באופן הדוק ועוזרת לו להתאקלם במקומו החדש והטבעי.


 

סגירת מעגל מרגשת בצפון: הניצולים מהכפר הערבי נכנסו למוסדות תורניים
לפני כחצי שנה, לאחר מסכת מדוקדקת של הכנות והיערכויות, הצליחו אנשי יד לאחים לחלץ את ש' ושלושת ילדיה מכפר ערבי בדרום הארץ לדירת מסתור באזור המרכז. קודם לכן חוותה ש' מסכת קשה של התעללות אלימה קשה ופוגענית. הגיעו הדברים לידי כך שבעלה הערבי לא הרשה לה לצאת מפתח הבית ובד בבד לא חדל להשפילה ולהקניטה, לנגד עיניה ילדיה חסרי האונים, בכל דרך ובכל הזדמנות. כשש' הצליחה למצוא בעצמה כוחות נפש היא יצרה קשר עם יד לאחים.

 


 
טובי אנשי המקצוע נכנסו לתמונה והפיקו תכנית חילוץ שיצאה אל הפועל, מתחת לאפו של הבעל האלים. זמן קצר לאחר מכן, בעת שהלה נכנס בדרך לא חוקית לשטחי הארץ, הוא גם נעצר בידי כוחות הביטחון שיד לאחים הכניס מבעוד מועד לעובי הקורה והחילוץ יצא לפועל. ש' חולצה עם ילדיה והם שוכנו בדירת מסתור שהוכנה מבעוד מועד. אב הבעל הערבי לא אמר נואש: בשלב מסוים התקבל טלפון במשרדי יד לאחים. על הקו הייתה אישה שהזדהתה כחברה של ש' שאיבדה את מספרה הסלולרי וביקשה אותו. ביד לאחים גילו ערנות ואחריות ולא הסכימו למסור את המספר, ומאוחר יותר התברר כי הייתה זו שליחה של הבעל הערבי שביקש באמצעותה לעלות על עקבותיה של ש'.
 
במשך יותר מארבעה חודשים שהו ש' וילדיה בדירת מסתור מאובזרת היטב שיד לאחים הכין עבורם. במשך התקופה הזו טופלו הילדים במסירות מיוחדת בידיים המקצועיות של צוות החונכים ביד לאחים. השבוע נשלם המעגל כשכל הילדים החלו את לימודיהם במוסדות חינוך תורניים שבהם השתלבו, לא לפני שהאם והילדים עברו להתגורר באחת מערי הצפון בדירה ראויה לשמה שהארגון שכר עבורם.
"ברוך ה', תודות לנשמות הנפלאות של יד לאחים, אנו עולים בימים אלו על דרך המלך", אמרה השבוע האם הנרגשת.

 

 

הנער שחולץ עם אמו מכפר ערבי, הפך ללוחם בחיל הים

 

 

 

הכירו את מ'. עד גיל 16 הוא גדל בכפר ערבי וחולץ משם על ידי יד לאחים עם אמו ואחיו. עם חילוצו הוא עבר ללמוד בתיכון יהודי, כשחלום חייו היה להתגייס לצה"ל. לאחרונה, בד בבד עם התקרבותו למסורת היהודית, הוא מימש את החלום הזה והפך ללוחם מצטיין בחיל הים. מ' שלח את התמונה הזו לחונך של יד לאחים שלמד אתו פעמיים בשבוע מאז החילוץ ועד לגיוסו ועומד אתו בקשר גם כיום, וכתב "אני אחד מהילדים הרבים שלכם, אנשי יד לאחים היקרים. אני ממשיך לפרוח ולהיות יהודי גאה. תודה רבה לכם!!!".

 

 

חברי הכנסת הערביים מודים: "לא היינו רוצים שהבת שלנו תתחתן עם יהודי"
חברי הכנסת ערביים ממפלגת "המחנה הציוני" ו"מהרשימה המשותפת" מגלים בראיונות אישיים כי לא היו רוצים שבנותיהם יתחתנו עם יהודים. כך לדוגמא, בראיון לערוץ 12 אמר חבר הכנסת זוהיר בהלול כי "נישואי תערובת זה לא דבר מומלץ. גם אני לא רוצה שהילדים שלי יתבוללו. אני רוצה שאתם תשמרו את התרבות שלכם (היהודית) ואני אשמר את התרבות שלי. מבחינתי חתן יהודי זה דבר שהוא לא מומלץ".

 


חבר הכנסת אחמד טיבי אמר בתורו כי הבת שלו תחליט בנושא, אבל החלטתה כבר ברורה: "היא תחליט, והיא תחליט שלא ללכת בכיוון הזה. אני יודע מה דעתה והיא אמרה לי שבחיים היא לא תתחתן עם יהודי".


ביד לאחים הפועל בכל ימות השנה כנגד נישואי התבוללות, מזכירים גם כי לפני כשלש שנים התראיינו ראשי השמאל - שמונת חברי מפלגת העבודה הבכירים - חיים רמון, אברהם בורג, עמיר פרץ, יעל דיין, יוסי ביילין, נוואף מסאלחה, חגי מרום וניסים זווילי למוסף 'הארץ', ומלבד בורג, כאשר נשאלו על דעתם בנוגע לנישואי תערובת, כולם שללו זאת.


הרב שמואל ליפשיץ מראשי יד לאחים – אמר השבוע: "גם ערבים וגם יהודים לא חפצים בנישואי התבוללות. ההתבוללות כורתת את הענף שעם ישראל יושב עליו. העיסוק במניעת התבוללות הוא עניין יהודי פנימי ואין בו גזענות. הטענה שמדובר בגזענות מגיעה מגורמים בשולי החברה ומהתקשורת". הוא הוסיף כי "הכמות האדירה של הפניות לעזרה שאנו מקבלים כל העת על הכישלון בנישואים מעורבים אלו, מעידה כאלף עדים שהם לא ברי קיימא".


.

7 מצוות בני נוח בימינו. האמנם?


שאלה: באיזו מידה, והאם בכלל יש עניין להפיץ בקרב אומות העולם את האמונה באלוקים ואת שבע מצוות בני-נח?


תשובה: הרמב"ם מציין שמשה רבינו ציווה את עם ישראל מפי אלוקים לגרום לכל באי העולם "לקבל מצוות שנצטוו בני נח". המצוות "שנצטוו בני נח" הן שבע מצוות אוניברסאליות ששמירתן תביא לשקט ולשלום בעולם, ותמנע מלחמה, קנאה ותחרות.

 


גם בדור שלנו עדיין מוטלת חובה לעשות זאת על כל מי שיש לו קשר (למשל על-ידי מסחר או קשרי ידידות) ואפשרות להשפיע על גויים בדרכי נועם. ולמה? כי גם הגויים צריכים לדעת את האמת, שיש בורא לעולם, ושצריך לנהוג בצדק ויושר כלפי כל נברא, ושלא די במוסר האנושי. עלינו להסביר להם שהיסוד לכל המוסר האנושי הוא הציווי מהבורא המשגיח על העולם ושאיש אינו יכול להתחמק ממנו וממשפטו.


בדורות הקודמים היהודים נמנעו מלעסוק בכך, מפני שפעילות כזאת הייתה עשויה להתפרש בעיני הגויים כתעמולה למען הדת היהודית, ומזה היו יכולות להתפתח עלילות כנגד היהודים.


בימינו החשש הזה אינו קיים, ואין בכך שום סכנה, ואף לא סכנת הפסד ממון ומניעת רווח, ואדרבה – השתדלות זו מביאה כבוד והערצה ליהודים, כאשר הגויים רואים שהיהודים משתדלים לפעול שבעולם ישלטו צדק ויושר.


אגב, המציאות בימי השואה הוכיחה שגויים שהאמינו בה' ושמרו במידת-מה את שבע המצוות הזדעזעו ממעשי הרצח והגזל, ועל-ידי זה ניצלו יהודים. ככל שיותר בני-אדם יהיו חדורים בהכרה שיש "עין רואה ואוזן שומעת" וישאפו לקיים את שבע המצוות – תהיה לזה השפעה טובה על שלום העולם ובכלל זה על היחס ליהודים.

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100