הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 28, חשוון תשע"ט

  זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים   

 

 יום תורה וטיול לניצולי המיסיון הסתיים בריקוד סוער ומרגש ברחבת הכותל  

 


17 יהודים שניצלו בשנה האחרונה מכתות המיסיון הנוצרי, השתתפו בטיול רווי בחוויות יהודיות, שערך עבורם יד לאחים.


בקרב ניצולי יד לאחים זה כבר למסורת: פעמיים בשנה יוצאים אותם יהודים גיבורים לטיול שמתפרס על פני יום שלם, כדי לחוות את יהדותם בצורה מעמיקה ומוחשית יותר. כיוון שכל אחד מהנוכחים חווה את אותה חוויה קשה של חברות בכת נוצרית ואת היציאה ממנה בחזרה לחיק היהדות ולחיק משפחתו – הם מחזקים האחד את השני ומשתפים את התובנות שקיבלו מהיום הזה. וכך היה גם הפעם.


מיניבוס ששכר יד לאחים עבר בכמה נקודות מרכזיות ואסף את משתתפי הטיול ואת מלוויהם מ'המחלקה להצלה מכתות המיסיון' של יד לאחים לעבר המסלול שהחל בעיר דוד, עבר דרך נקבת השילוח והסתיים בסמוך לרחבת הכותל המערבי.


מדריך מעמותת 'עיר דוד' שהוצמד לקבוצה, התבקש על ידי אנשי יד לאחים להראות לניצולים ממצאים שנאספו במקום, המוכחים את אמיתות נבואות התנ"ך ואת המשכיותו – בניגוד לדברי העבודה-זרה שמוטפים בכנסיות המיסיונריות. הממצאים האלו הראו את התממשות דברי הנביאים על החורבן, אך גם טמנו בחובם את הנבואה על הגאולה העתידה לבוא במהרה בימינו ואת המשכיותו של העם היהודי כעם הנבחר.


"הטיולים מאוד חיזק אותנו" מעיד אוהד, שיצא רק בערב חג הפסח מכת "היהודים המשיחיים", ועדיין עושה את צעדיו בחזרה לעם ישראל. "במשך יום שלם פגשנו יהודים עם סיפור חיים דומה וראינו יחד את דברי התנ"ך ואת ההיסטוריה של עם ישראל קמים למול עינינו".


"הטיול הזה היה בעבורנו טיול של גיבוש וכיף, אך גם של חיזוק היהדות ואמיתות התורה" מעיד ניצול אחר שהעדיף להישאר בעילום שם, ושרק לפני כחודש החל לעמוד בקשר עם אנשי יד לאחים, תוך שהוא שומר בו בזמן על קשר גם עם אנשי הכת המיסיונרית באזור מגוריו... "רגע מרגש במיוחד היה כאשר ראינו את תוצאות החורבן הנורא, והבנו שאנו אלו שצריכים להמשיך קדימה ולהניף את הלפיד היהודי. הממצאים שם גם המחישו לנו שהנבואה על גאולת עם ישראל ובניית בית המקדש השלישי, אמורה להתקיים, וכן את העובדה שעם ישראל הוא אכן העם הנבחר".


משם המשיכה הפמליה לארוחת צהריים במסעדה בעיר העתיקה. בסעודה שארכה שלש שעות ולוותה בשירה משותפת, חזרו חלק מהניצולים על דברי התורה שלמדו בתקופה האחרונה, ואחרים סיפרו על התובנות שהם קיבלו בסיור המרגש שהיה מנת חלקם באותו היום.


לאחר מכן צעדו המשתתפים לתפילה בקברו של דוד המלך הנמצא בסמוך. אחדים מהם אף בכו מהתרגשות כשקראו על הציון הקודש את מזמורי התהילים שכתב דוד המלך. לכולם הייתה זו הפעם הראשונה שהם נמצאים במקום הקדוש.


עם הגעתם לקטע האחרון במסלול - הכותל המערבי שריד בית מקדשנו, נשאו הניצולים ומלוויהם תפילה מעומק הלב. מאוחר יותר העידו חלקם כי התפללו על חבריהם ומכריהם שעדיין נמצאים בכתות המיסיונריות, וביקשו שגם הם יזכו להיחלץ מהן ולחזור בתשובה שלימה. הסיור הסתיים בריקודים סוערים של שמחה בטהרתה ברחבת הכותל, כשהמתפללים הרבים מביטים משתאים בבני החבורה ומבינים כי מדובר ברגעים מיוחדים עבורם.


הרב יואב-זאב רובינסון מיד לאחים שארגן את הטיול אומר כי הוא הוכתר בהצלחה רבה וייתן את אותותיו בניצולים עוד לאורך זמן רב. "הטיול הזה הוא למעשה 'יום תורה'. הוא מקנה למשתתפים בו את אמיתות התורה ואת חשיבות קיום חיי תורה ומצוות. ניתן היה לחוש את ההתרגשות שריחפה בחלל האוויר.

 

 

 הסוד שגילו הנערות במהלך הרצאה של יד לאחים

 


נשות 'המחלקה להצלה מטמיעה' ביד לאחים מקיימות שיחות ומפגשים בכל רחבי הארץ במהלך ימות השנה, באולפנות, תיכונים ובתי ספר. מטרת ההרצאות היא להראות לבנות הצעירות את הסכנות שיש בקשרים עם בני מיעוטים ואת התוצאות ההרסניות לבנות ולילדים שייוולדו מקשרים אלו. מפגש מיוחד ושונה מהרגיל התקיים השבוע באולפנה מוכרת באזור המרכז שהזמינה הרצאה של העמותה. צוות האולפנה שתיאם את השיחה הדגיש מראש בפני מזכירת המחלקה כי מדובר בבנות שאין להן סיכון לקשר עם צעירים ערבים.


למרות זאת, במהלך המפגש גילתה קבוצת בנות שהייתה נוכחת בו, שבחופש הגדול הן הלכו יחד לחוף הים, פגשו בחור בן מיעוטים ומאז הן עומדות עימו בקשר טלפוני.


"עד לשיחה של יד לאחים הבנות לא יחסו משמעות לקשר עם הבחור" אומרת שורי קוסטליץ מ'המחלקה להצלה מטמיעה', "זה היה מבחינתן סוג של קוריוז. השיחה חידדה להן שהבחורים הערבים מצדם מתייחסים לקשרים הללו ביתר רצינות והן מיהרו למחוק אותו מרשימת אנשי הקשר שלהן. פעם נוספת אנו רואים את החשיבות בשיחות שאנו מקיימים בכל רחבי הארץ". 

 

 

 בעקבות הטבח בפיטסבורג: קונצנזוס נרחב בקרב יהודי ארה"ב כנגד המיסיון הנוצרי

 


סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, עורר זעם ביום שני, כאשר ה"רב" שהזמין לשאת תפילה לעילוי נשמתם של קורבנות הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, התברר כמשתייך לזרם המיסיונרי של "היהודים המשיחיים" - תת זרם נוצרי אוונגליסטי.


הופעתו של ג'ייקובס כשהוא לבוש בטלית, עוררה זעם כבד בקהילה היהודית בארה"ב לכל זרמיה, ורבבות הביעו את כעסם ברשתות החברתיות. כיצד יתכן שאדם המשתייך לקבוצה מיסיונרית – כלומר, כזו הגורמת להרג רוחני של יהודים – יכול לדבר על הרג פיזי של יהודים אחרים? מנהגים יהודים, אנשי רוח ותקשורת, וסתם יהודים פשוטים, כולם ראו במעשה זה, מעשה הפוגע עמוק מאוד ברגשי הציבור היהודי.


"גדול המחטיאו יותר מן ההורגו" טענו כמה גולשים ברשתות החברתיות, ואחרים אמרו "איך יכול להיות שמטיף מיסיונרי-נוצרי יטיף בטקס אזכרה ליהודים שמתו רק בגלל יהדותם?".


והסערה הזו לא פסחה כאמור על אף זרם ביהדות ארה"ב – בה רואים כולם את "היהדות המשיחית" כזרם נוצרי, למרות ניסיונות המיסיונרים לציירו כזרם יהודי לגיטימי.


כך למשל הרב הקונסרבטיבי, ג'ייסון מילר מדטרויט, תהה בעמוד הפייסבוק שלו כיצד יתכן שבאזור שבו ניתן למצוא כ-60 רבנים מכל הזרמים מצאו רק נציג נוצרי, "הדבר פשוט פתטי!", הוא כתב, ואילו הרבה הרפורמית, מרלה הורנשטן אמרה כי "רק להציג אותו כרב הוא כבר מעשה פוגע" – שהרי הוא לעולם לא הוסמך לרבנות באף זרם יהודי מוכר, אלא קיבל הכשרה של כומר במוסד נוצרי אוונגלי!

 


 המסר של תמר לצחי ולוסי, ולמה היא נזכרה רק כעת 

 


נישואיהם של צחי לוי ולוסי אהריש לפני כחודש, סירבו לרדת מהכותרות במשך זמן ארוך. רבים צידדו בנישואי התערובת האלו, תוך שהם מתעלמים מהסבל שיעבור על ילדים שנולדים להורים בני דת שונה.


תמר בת ה-23, נולדה לתוך מציאות שכזו, כבת לאם יהודיה ואב ערבי. בסופו של דבר אמה נמלטה עמה ועם אחיה מאביהם הערבי והמשפחה חזרה לעם היהודי ולסביבתה הטבעית. בשבוע האחרון נחת ביד לאחים מכתב שהיא כתבה בנושא, תוך שתמר גם מסבירה בו מדוע נזכרה רק כעת להתייחס אליו:


התלבטתי רבות האם לכתוב על זה, אבל כשאני רואה שגם עכשיו, חודש אחרי שהנישואים בין השניים התפרסמו, יש מי שעדיין מציף את העניין ומדבר על "החשיבות" שבדבר, אני חייבת לכתוב את סיפורי:
נולדתי לאמא יהודיה ואבא מוסלמי.


אני יודעת מה זה לחיות בלי זהות אמיתית, מה זה לחיות בבלבול תמידי, בלי לדעת מה את יותר –יותר יום כיפור ופסח או יותר רמאדן ועיד אל פיטר.


אני שומעת את הקולות בימים האחרונים שאומרים "איזה יופי, זוג מעורב, יהודי וערביה, הנה סמל לדו קיום". כמה מכם מכירים את המציאות הזו מקרוב? כי אני כן.


תראו, אני מאמינה שכל זוג יעשה מה שטוב לו, אבל מי שחושב שזה הדבר הנכון והטבעי לעשות – פשוט טועה. אז נכון, יש אהבה, ויש רגש ויש חיבור בין אנשים, אבל כיהודי או כיהודיה, זו הצורה שבה תרצו לגדל את הילדים שלך? בלי זהות מוגדרת?
אני בניגוד אליכם נולדתי למצב הזה, ואני יודעת כמה זה מסובך. כולם כאן דיברו ושיבחו את הזוגות המעורבים, אבל אף אחד לא דיבר על הילדים שלהם שיגדלו ככה. כן, זה הפך להיות מין דבר שאסור להגיד, אסור לדבר בגנות הקשרים האלה, אסור להגיד שהתבוללות וקשר מעורב הוא לא הדבר הטבעי לעשות.


אמא שלי נקרעה בין הרצון שלה לגדל אותנו כיהודים לבין המציאות שאבא שלי המוסלמי ירצה לגדל אותנו לפי האיסלאם. לפני שאתם משבחים ומברכים את הזוגות המעורבים, תחשבו קודם כל על הילדים שלהם. אולי הם יאהבו אחד את השניה, אבל הילדים שלהם, בדיוק כמוני, לא ידעו מה הם – יהודים או מוסלמים. ומנסיון – זה הדבר הכי קשה בעולם.

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100